Ravza Gülüm
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Allah'a Güvenmek

YazarMesaj
Miss-Yigido
Admin
Miss-Yigido

Allah'a Güvenmek Empty
MesajKonu: Allah'a Güvenmek   Allah'a Güvenmek I_icon_minitimePaz Kas. 08, 2009 5:24 pm

Bire On Vaadi Ve Helal Rızık

Rabia-yı Adviye Hazretleri'nin evine misafirler gelmişti.misafirlerin karnını doyurmak istedi.fakat baktı ki sadece 2 ekmek var.ekmek misafire yetmeyecekti.

''Misafirlere yetecek kadar ekmeği nasıl temin edebilirim?''

diye düşünürken kapı çaldı.gelen 2 kişi karınları aç olduğu için Rabia-yı Adviyye'den yiyecek bir şeyler isteyeceklerdi.daha onlar bir şey söylemeden ,kapı aralığından 2 ekmek uzatıldı.gelenler ekmeği alıp sevinerek oradan uzaklaştılar.

evdeki misafirler bu işe bir mana verememişlerdi.mevcut 2 ekmek de gitmişti.kendilerine yiyecek bir şey kalmamıştı.fakat Hz.Rabia'ya bir şey söylemeden beklemeye başladılar.

Aradan bir iki saat geçmemiştiki Hz. Rabia'nın kapısı tekrar çalındı.

kapıyı açtıklarında 2 kişinin kucaklarında bir yağın ekmekle beklediklerini ğördüler.ekmek getirenler;

--Efendimiz (sav) bu ekmekleri ,Rabia-yı Adviye'ye hediye olarak gönderdi, dediler.

Hz. Rabia ekmekleri teker teker saydı.18 ekmek vardı.ekmeği getirenlere;

--2 ekmek eksik, dedi.

gelen 2 kişi çok mahcup oldular.sakladıkları 2 ekmeğide çıkartıp verdiler.

fakat Hz. Rabia bu 2ekmeği onlarahediye ederek;

-- bu 2 ekmek sizin rızkınız idi.gerçi siz izinsiz aldığınız için rızkınızı haram yoldan temin etmiş olacaktınız. fakat şimdi helalinden yiyeceksiniz,buyurdu.

olanlara bir mana veremeyen misafirler sordular:

--sen ekmek siparişi vermişmiydin?

--hayır.

--peki niçin 2 tane eksik diye söyledin,eksik olduğunu nereden bildin?

Hz. Rabia şöyle cevap verdi;

--- siz bana yemek için gelmiştiniz.karnınız açtı.fakat evdeki 2 ekmek size yetmeyecekti. bu 2 ekmeği çoğaltmak istedim. bu sırada kapıya gelenlere mevcut 2 ekmeği vererek Allahü Teala'dan misafirlere yetecek kadar ekmek vermesini istedim.

--peki 20 tane ekmek geleceğini nereden bildin?

bu cevaba dikkat lütfen..........

----Allahü Teala Kur'an-ı Kerim'de , '' bire on vereceğini'' vaat ediyor.Ben ona güvendim.iki ekmeğe mukabil 20 ekmek vereceğini biliyordum...............
http://Www.SivaSDeStani.Com

Allah'a Güvenmek
1 sayfadaki 1 sayfası