Ravza Gülüm
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sabretmek Lazim

YazarMesaj
Miss-Yigido
Admin
Miss-Yigido

Sabretmek Lazim Empty
MesajKonu: Sabretmek Lazim   Sabretmek Lazim I_icon_minitimePerş. Kas. 05, 2009 9:23 pm

Sabretmek lazım

Abdurrahman oğlu Ömer anlatıyor: "Ömer'in (ra) başına bir belâ geldiğinde, "Birâderim Zeyd öldürüldü de sabrettim, şimdi mi sabretmeyeceğim?" derdi. Hz. Ömer kardeşini o kadar çok severdi ki biraderi Zeyd'i öldüren adamı görünce, 'Yazık sana! öyle bir kardeşimi öldürdün ki ne zaman saba (doğu) rüzgârı esse onu hatırlarım!' derdi." (Hâkim, 3/227) Âişe (r. anhâ) anlatıyor: "Hac‘dan yahut umreden dönüyorduk, Medineliler bizi Zü'l-Huleyfe mevkiinde karşıladılar. Ki ensârlı delikanlılar yolculuktan dönmekte olan yakınlarını karşılamak âdetleri idi. Üseyd b. Hudayr'ı (ra) karşılayanlar, kendisine hanımının öldüğünü söylediler. Üseyd yüzünü örterek ağlamaya başladı. Ben: 'Allah iyiliğini versin, sen Resûlullah'ın arkadaşısın, İslâm'a bu kadar hizmetlerin var, tutmuş bir kadın için ağlıyorsun!' dedim. Yüzünü açtı ve, 'Haklısın! Resûlullah'ın sitayişle bahsettiği Sa'd b. Muâz'dan sonra kimsenin ardından ağlamamam gerekirdi.' dedi. Çünkü Allah Rasulü, O’nun vefatından ötürü Arş’ın sallandığını bildirmişti. (İbn Ebî Şeybe) Allah’a inanan insan, doğru bildiği yolda yürürken başına gelen musibet, sıkıntı, keder ve belalara sabretmelidir. “Sabır çok güzeldir.” “Sabır insanın vicdanın aydınlatan bir ziyadır.”
http://Www.SivaSDeStani.Com

Sabretmek Lazim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Madem ki sorduk yapmamız lazım