Ravza Gülüm
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Zekat verilecek kimseyi araştırmak

YazarMesaj
Miss-Yigido
Admin
Miss-Yigido

Zekat verilecek kimseyi araştırmak Empty
MesajKonu: Zekat verilecek kimseyi araştırmak   Zekat verilecek kimseyi araştırmak I_icon_minitimeCuma Kas. 06, 2009 12:57 pm

Sual: Fakir olduğunu sandığımız birisine zekat verilir mi?
CEVAP
Zekat verilecek kimseyi araştırmak gerekir, zan üzerine zekat verilmez. Dinen fakir olup olmadığı araştırılmalıdır. Gerekirse kendine sorulmalıdır. Sana zekat vereceğim demeden, dinen zengin misin, fakir misin gibi sorular sormalıdır. Borcun var mı gibi. Zaten zekat verirken, bu zekatım demek de şart değil, hediye dense de olur.

Araştırarak zekât verince

Sual: Bazı kimselere, (Zekât vereceğim, tanıdığınız fakir kimse var mı?) diye sordum. Onlar da, (Şurada bir fakir var, ona verebilirsin) dediler. Zekâtımı verdim. Daha sonra, zekât verdiğim kişinin Müslüman olmadığını öğrendim. Zekâtım sahih oldu mu? Yeniden mi vermem gerekir?
CEVAP
Müslüman olmayana zekât vermek sahih değildir. Ancak zekât verecek kimseyi soruşturup araştırarak, zekâtını verdikten sonra, bunun zengin veya zekât verilmesi caiz olmayan biri olduğu anlaşılsa, zararı olmaz. Yani zekâtınız sahihtir. Rast gele değil, araştırarak verdiğiniz için yeniden vermek gerekmez.
http://Www.SivaSDeStani.Com

Zekat verilecek kimseyi araştırmak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Zekat kime verilir?
» Zekat ne zaman verilir?